Juureravi

Juureravi vajadus on enamasti kas peidus (avastatakse rutiinselt) või on tegu valutava hambaga, mis vajab ravi valu lõpetamiseks.

Patsiendid pöörduvad hambaarstile, kui neid häirivad esteetilised probleemid: tumedaks värvunud hambad, murdunud täidised, konsultatsioonivisiidil vaadates aga röntgenpilti selgub tihti, et alustada tuleb hoopis hambapõletiku ravist. Teine variant ongi tugevasti valutav hammas, mis annab valu, tundlikkust või põletiku tunnuseid igemel, mis puhul on abi hammaste juure ravimisest. Kui närv on surnud ära suure täidise all, areneb juurealune põletik, mis on inimorganismi krooniline põletik ja ohtlik.

Kroonilised põletikud mõjutavad laastavalt tervist. Eriti ohustatud on rasedad, kunstliigese omanikud, diabeetikud, südamehaiged ja teised krooniliste haiguste põdejad. Sellistel puhkudel kontrollime 2 korda aastas patsiendid üle põletike suhtes. Tavaliselt need inimesed teavad ka juba ise, et kuuluvad riskirühma. Kokkuvõtvalt on aga juureravi viimane võimalus säästa patsiendi oma hammast.

Juureravi teostamise metoodika

Juureravi eesmärk on puhastada närviruum ja juurekanalid põletikulisest või lagunevast närvist ja sinna elama asunud mikroobid hävitada. Juureravi on võitlus mikroobidega, seega peab protseduur ise omama kõrget steriilsust, steriilne instumentaarium on siin esmatähtis, pöörame sellele Maestro Maja hambakliinikus kõrgendatud tähelepanu. Ravi algab hamba puhastamisega, lagunenud krooniosa servad taastatakse. Hammas eraldatakse kofferdamiga (spetsiaalne klamber ja kumm) suu keskkonnast, vältides selliselt sülje kaudu uute mikroobide sattumist hambale ja selle sama isoleerimistehnikaga töötades saame kasutada loputamiseks efektiivseid lahuseid, mis suhu sattudes võivad ärritada. Järgneb kanalite mehhaaniline puhastamine. Tänasel päeval on kasutuses roteeruvad instrumendid, mis on väga hea paindlikkuse ja vastupidavusega, puhastades kanali kogu pikkuses, mis on ravi lõpptulemuse koha pealt väga oluline. Desinfitseerivate lahustega loputatakse juurekanalid, uhades sealt välja mikroobide kasvukeskkonnana vajalikke valke ja jääke. Juureravi tehakse kas ühevisiidiliselt või mitme visiidi peale tööd jaotades, oleneb olukorrast ja põletiku ulatusest. Kõige lõpus kanal täidetakse guttaperch tihvtide ja pastaga, tihedalt täites ei ole seal võimalik mikroobidel uuesti paljunema hakata. Tänasel päeval on juureravis hambaarsti jaoks asendamatu ka mikroskoop, ilma milleta on keeruline leida peidus olevaid lisakanaleid või teinekord ka enne juureravi alustamist avastada mõrasid. Kui alustame juureravi pikka aega põletikulises seisundis olnud hambas, siis võib pärast esimest visiiti juhtuda põletiku ägenemine ehk tekib valureaktsioon. Sellisel juhul manustada valuvaigistit ning pidada nõu hambaarstiga, kas olukord võib mööduda või peaks lisaks võtma ka antibiootikume.

Mis saab juureravitud hambast edasi?

Juureravitud hammas tuleb taastada krooniga, kuna verevarustuse puudumine nõrgendab hammast, lisaks on juureravi vajav hammas ulatuslikult plommitud ning täidis üksi ei ole piisavalt tugev, kandmaks kogu mälumiskoormust. Lekkiv, halvasti asetatud täidis võib põhjustada juureravi nurjumise või hamba murdumise ning kaotuse.

Kokkuvõtvalt: juureravi ei pea kartma, juureravi tehes pikendame oma hamba eluiga.