Siit saab alla laadida ja ära täita sedatsiooni-narkoosi saatekirja:

Sedatsiooni_narkoosi_saatekiri MMHK

NB! Mõeldud täitmiseks arstidele.

Ravi narkoosis – magades tervete hammasteni

Narkoosist ja sedatsioonist hambaravis, kellele ja milleks?
Võib juhtuda, et hammaste ravi ei ole tavameetodil võimalik ilma, et see põhjustaks patsiendile talumatult palju ebamugavust. Sellistel puhkudel on abiks hammaste ravimine ja eemaldamine üldnarkooosis.
Üldnarkoosi ajal patsient magab, tema tervist kontrollivad andurid, anestesioloog ja anesteesiaõde on kohal, et jälgida olukorda. Narkoosi ajal on välja lülitatud valuretseptorid, seega ei saa inimene tunda valu.
Lisaks on üldnarkoos hea võimalus säästa oma organismi stressist, mis traumaatiliste protseduuridega kaasneksid. Samuti on see vajalik tugeva okserefleksiga, tuimestuslahuste mittemõjumise korral ning lõualiigeste vaevuste korral, kui suu ei avane piisavalt. Nii soovivadki mitmed patsiendid kasutada üldnarkoosi näiteks juhul, kui on tarvis eemaldada kõik tarkusehambad. Ükshaaval eemaldamine on paratamatult ajamahukam ja ka valulikum, sest iga hamba eemaldamisele järgneb uus taastumisprotsess. Seevastu üldnarkoosis ei tunne patsient hammaste eemaldamisel ebamugavust ega valu ning taastub kokkuvõttes kiiremini. Samuti patsiendid, kellele on vajalik paigaldada palju implantaate korraga, siis eriti patsiendi poolt vaadatuna, on kogu protsess kiirem ja stressi vähem, pärast protseduuri enesetunne parem.

Sedatsioon on meetod, mille puhul patsiendile manustatakse veenisiseselt ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks ning vähendavad ärevust ja blokeerivad valuaistingut. Patsient on teadvusel ning võimeline suhtlema. Sedatsiooni patsient hingab ise. Kogu protseduuri vältel jälgivad anestesioloog ja anesteesiaõde patsiendi elulisi näitajaid – pulssi, vererõhku, hingamissagedust, hapniku sisaldust veres.

Narkoosis ravi on vajalik teha lastele, kes enamasti ei soostu tegema hammaste raviks vajalikku koostööd. Samuti erivajadusega lapsed ning tugeva okserefleksi ja hulgikaariesega lapsed.
Suur rõõm on näha oma töös lapsi, keda oleme suutnud päästa hambavalust ja andnud tagasi rõõmsa meele. Laps kasvab suuremaks, ühel hetkel ta kindlasti laseb oma hambaid parandada juba tavapäraselt ja saab astuda ellu tervete hammastega.

Narkoosi järgselt võivad patsiendid tunda kerget iiveldust, vererõhu muutust või närvi- ja lihaspinget. Lapsed tavaliselt magavad narkoosi järgselt ja ärgates on taas rõõmsad ja tegusad.

Narkoosi ja sedatsiooni protseduurideks võite pöörduda otse meie kliiniku poole või annab teie raviarst saatekirja.

Meie poolt konsulteerivad sedatsiooniks patsiente ja narkoosiks lapspatsiente dr.Evelyn Ilves, dr. Raili Luikmel, dr. Katrin Piirsalu, dr. Karin Saarnak, dr. Grethen Teppan